Jakich udogodnień w łazience potrzebują osoby niepełnosprawne?

25 września 2019 by Brak komentarzy

Korzystanie z łazienki jest dla każdego z nas nieuniknione. Jednak dla osoby w pełni sprawnej jest zdecydowanie łatwiejsze niżeli dla takiej poruszającej się na wózku inwalidzkim.

W przypadku niepełnosprawności pozostaje nam liczyć na pomoc innych lub korzystać jedynie z łazienek specjalnie przygotowanych dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Wówczas powinny się w niech znaleźć przede wszystkim uchwyty i poręcze. Konieczne jest również zachowanie odpowiedniej ilości przestrzeni do poruszania się wózkiem, oraz odpowiedniej szerokości wjazdu.

Łazienki publiczne

Wchodzimy do nich zwykle za potrzebą, np. w czasie spaceru czy zakupów. Osoby niepełnosprawne muszą wybrać taką z odpowiednimi udogodnieniami, o ile taka znajduje się w obiekcie. Niezbędnym elementem jest uchwyt łazienkowy, który powinien znajdować się po obydwu stronach toalety, jak również po obu stronach umywalki. Dzięki takiemu prostemu rozwiązaniu możliwe staje się korzystanie osoby niepełnosprawnej z toalet w dowolnym miejscu.

Łazienki w hotelach

W hotelach i miejscach, w których pozostajemy na noc, sytuacja może być bardziej złożona. Tutaj w łazience w pokoju osoba niepełnosprawna będzie potrzebowała również elementów, które umożliwią jej samodzielne wzięcie kąpieli czy prysznica. W związku sam uchwyt łazienkowy w odpowiednich miejscach to za mało. Konieczne mogą się okazać również specjalne siedziska, na których będzie możliwa wygodna kąpiel.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *