Komfortowa kąpiel dla osoby niepełnosprawnej

29 sierpnia 2019 by Brak komentarzy

Osoba poruszająca się na wózku może z powodzeniem samodzielnie korzystać z łazienki. Zarówno z toalety, jak i brać kąpiel lub prysznic. Jednak w tym celu niezbędne jej są odpowiednie elementy wyposażenia, takie jak uchwyty i siedziska.

Dopiero gdy łazienka zostanie odpowiednio rozplanowana, a elementy wspomagające zamontowane, korzystanie z toalety czy kąpieli bez pomocy stanie się możliwe. Dlatego właśnie każda osoba niepełnosprawna powinna dysponować odpowiednią łazienką, gdyż będzie to miało duży wpływ na poziom jej samodzielności i zadowolenia z siebie. To niezwykle ważne, głównie z uwagi na stan psychiki takiej osoby.

Gdzie montuje się siedziska w łazience dla osoby niepełnosprawnej?

Siedziska są niezbędne w czasie kąpieli. W związku z tym montuje się je w wannie i/lub pod prysznicem. W wielu łazienkach lepszym rozwiązaniem okazuje się kabina prysznicowa, gdyż zajmuje mniej miejsca, a niewielkie łazienki w blokach i tak ograniczają swobodę osoby na wózku. Niezależnie jednak od dokładnego wyposażenia łazienki najważniejsze jest samo siedzisko, które umożliwia swobodne wzięcie kąpieli i samodzielne dbanie o higienę. Przecież większości z nas nie odpowiadałaby w tym zakresie całkowita zależność od osób trzecich. Dlatego takie proste udogodnienia jak siedziska czy uchwyty sprawiają, że życie staje się zdecydowanie łatwiejsze i tym samym niepełnosprawni wiedzą, że również wiele mogą osiągnąć samodzielnie.

Wanna czy kabina?

Zarówno w wannie, jak i w kabinie prysznicowej można zamontować wygodne siedziska, które ułatwią codzienną kąpiel. Czasem dla ograniczenia kosztów zostawia się to, co w łazience już jest i jedynie montuje uchwyty i siedzisko. W przypadku małych łazienek często to kabina prysznicowa jest bardziej komfortowa i zdecydowanie łatwiej się do niej przesiąść niżeli do wanny. Jeśli jednak łazienka jest duża, a my uwielbiamy kąpiele w wannie, to możemy rozważyć pozostawienie jednego i drugiego.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *