Niezbędne wyposażenie łazienek dla niepełnosprawnych

17 września 2019 by Brak komentarzy

Osoby niepełnosprawne ruchowo potrzebują odpowiednich udogodnień, które pozwolą im na wykonywanie licznych czynności samodzielnie.

Gdy konieczne jest poruszanie się na wózku, nawet korzystanie z łazienki może okazać się niezwykle kłopotliwe. Dlatego montuje się w nich specjalne uchwyty łazienkowe, siedziska czy poręcze. Konieczne jest również zadbanie o odpowiednia ilość miejsca do manewrowania wózkiem.

Wszystkie te elementy składają się na komfort osoby na wózku. Obecnie w większości miejsc publicznych znajdziemy już osobne, specjalne toalety dla osób niepełnosprawnych.

Uchwyty to nie problem

Zamontowanie uchwytów w zwykłej publicznej, czy hotelowej toalecie to nie problem. Z tego właśnie powodu powinny one pojawić się w każdym miejscu. Pamiętajmy, że osoby niepełnosprawne również poruszają się samochodami, a co za tym idzie odwiedzają stacje benzynowe, na których czasem muszą skorzystać z toalety – uchwyty łazienkowe mogą im to znacząco ułatwić. W związku z tym warto, aby takie udogodnienie, nawet składane znalazło się w przynajmniej jednej z toalet w każdym obiekcie.

Inne udogodnienia

Jeśli wstawiamy uchwyty łazienkowe to koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na szerokość drzwi. Wózek inwalidzki powinien przez nie swobodnie przejechać, najlepiej więc jeśli będą szersze, dzięki czemu będzie to zdecydowanie łatwiejsze. W przypadku toalet dla osób niepełnosprawnych powinna również istnieć jakaś opcja wezwania pomocy, np. wciśnięcie guzika. Nawet najwyższej jakości elementy po długim użytkowaniu mogą bowiem zawieść.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *