Sprawne poruszanie się osoby niepełnosprawnej w łazience

15 sierpnia 2019 by Brak komentarzy

Aby osoba niepełnosprawna miała możliwość sprawnego poruszania się w łazience, powinna być ona odpowiednio przystosowana do jej potrzeb i możliwości. W pierwszej kolejności przy rozmieszczeniu sprzętów musimy skupić się na tym, aby na środku pozostało odpowiednio dużo miejsca na manewrowanie i poruszanie się wózkiem.

Przemieszczanie się pomiędzy umywalką, miską ustępową a prysznicem powinno być maksymalnie uproszczone, tak, aby osoba niepełnosprawna mogła bez trudu przemieścić się samodzielnie do innej części łazienki. Nieodzowne będą również specjalne uchwyty.

Organizacja w łazience

Zdecydowanie najłatwiejszy dostęp wymagany jest jeśli chodzi o toaletę, gdyż z niej korzystamy nawet kilka razy dziennie, więc musimy mieć możliwość łatwego przedostania się do niej. Prysznic bierzemy raz lub dwa razy dziennie, a co za tym idzie tę strefę oraz tę z umywalką powinniśmy zaplanować w drugiej kolejności. W przypadku uchwytów doskonale sprawdzają się te uchylne, które unosi się do góry. Osoba niepełnosprawna zyskuje wówczas możliwość łatwego przesiadania się z wózka na toaletę i z powrotem. Dodatkowo na wielu modelach znajdują się również specjalne uchwyty na papier toaletowy, dzięki, którym nie spada on w czasie uchylania, a dodatkowo łatwo go założyć nie siedząc na toalecie i nie trzeba się martwić, że gdzieś spadnie i będziemy mieli trudności z jego podniesieniem. Montując z kolei krzesełko pod prysznicem powinniśmy mieć na uwadze, że dobrze jeśli będzie możliwość ustawienia wózka prostopadle do niego. Z takiej pozycji najłatwiej się przesiąść.

Uchwyty, jak ważny element łazienki

Uchwyty powinny znaleźć się w każdej łazience dla osoby niepełnosprawnej i koniecznie być dostosowane do jej potrzeb. Dzięki ich obecności sprawnie i bezpiecznie skorzystamy z toalety lub weźmiemy prysznic. Czynności mogłoby się wydawać prozaiczne, jednak wielce potrzebne do normalnego funkcjonowania. Z pewnością warto więc zdecydować się na uchwyty.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *